تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - نـرخ اجـاره هـمـچـنـان اشـك درمـی‌آورد

نـرخ اجـاره هـمـچـنـان اشـك درمـی‌آورد

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

در عین حال بررسی قیمت‌های ارائه شده در بازار نشان از آن دارد كه همچنان قیمت‌هایی كه برای آپارتمان‌های اجاره‌ای تعیین شده بسیار بالا است به طوری كه برای یك آپارتمان 75 متری در منطقه پونك ودیعه 15 میلیون تومانی و اجاره 700 هزار تومانی پیشنهاد شده است. 

بررسی وضعیت بازار اجاره پس از گذشت 12 روز از اجرای قانون جلوگیری از افزایش بیش از 7 تا 9 درصدی اجاره‌ بها نشان می‌دهد كه تعداد زیادی از مشاوران املاك همچنان به اجرای چنین قانونی باور ندارند و بیم آن می‌رود كه مستاجران بازهم در این بازار نامتعادل كه كفه‌های آن به سود مالكان سنگینی می‌كند، سرگردان شوند. 

به گزارش ایسنا، عده‌ای از مشاوران املاك شهر تهران این قانون را نوعی سرگرمی برای مردم اعلام كرده و معتقدند: مالك اختیار خانه‌اش را دارد و مستاجر بالاجبار نظر مالك را اجرا می‌كند. 

از سوی دیگر برخی از مشاوران املاك اعلام می‌كنند هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده و این در حالی است كه رییس اتحادیه كشوری مشاوران املاك چندی پیش اعلام كرد كه اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها انجام شده و همچنین ابلاغیه بر روی سامانه كد رهگیری قرار گرفته است. 

وی افزود: مشاوران املاك باید با ورود به این سامانه ابلاغیه را پرینت گرفته و در دفتر خود نصب كنند. 

مراجعه به دفاتر مشاوران املاك در منطقه‌های مختلف شهر تهران نشان از عدم هماهنگی برای اجرای این قانون دارد. 

در این راستا یك مشاور املاك در منطقه‌ی شمال خیابان ولیعصر با اشاره به این‌كه از بالا‌بودن نرخ اجاره اشكم درآمده است، اظهار كرد: به نظر نمی‌رسد كه اجرای این قانون عملی باشد. 

یك مشاور دیگر در منطقه‌ی صادقیه نیز به‌رغم گذشت 12 روز از اجرای این قانون اعلام كرد كه هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است. 

در منطقه‌ی یوسف‌آباد یك مشاور املاك اعلام كرد كه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته چندان بالا نرفته است. 

این مشاور املاك از معدود افرادی بود كه به اجرای این قانون باور داشت و تصریح كرد: در صورت شكایت مستاجران با مالكانی كه نرخ اجاره را بیش از 9 درصد افزایش دهند، برخورد می‌شود. 

یكی‌ دیگر از مشاوران املاك در منطقه میرداماد با بیان این‌كه نرخ اجاره بها به شدت بالا رفته است، اضافه كرد: نرخ‌گذاری سلیقه‌ای است یكی خدا را در نظر می‌گیرد یكی جیب خودش را. 

وی ادامه داد: اگرچه از مشاوران با سابقه هستیم، اما مالكان حرف ما را قبول نمی‌كنند و در صورتی كه به آنها بگوییم قیمت پیشنهادی بالا است، فایلشان را به بنگاه دیگری می‌برند. 

در منطقه‌ی سعادت آباد نیز یك مشاور املاك با بیان این‌كه قیمت‌ها حدود 20 درصد بالا رفته است، گفت: فایل‌هایی كه به ما ارائه شده مربوط به قبل از اجرای این قانون است و هنوز نمی‌توان درباره‌ی برخورد مالكان با این قانون اظهارنظر قطعی كرد. 

یكی‌ دیگر از مشاوران املاك در منطقه اكباتان نیز معتقد است: با مالكانی كه نرخ اجاره را بیش از 9 درصد افزایش دهند برخورد می‌شود. 

این مشاور با بیان این‌كه ابلاغیه را به شیشه مغازه چسبانده‌ایم، گفت: امیدواریم با اجرای این قانون وضعیت بازار اجاره‌ بهتر شود. 

یك مشاور املاك در منطقه‌ی امام حسین با بیان این‌كه قیمت‌ها حدود 30 درصد بالا رفته است، اظهار كرد: تعیین نرخ اجاره توافقی بین مالك و مستاجر است و به نظر می‌رسد ابلاغ چنین قوانینی بدون تاثیر باشد. 

در عین حال بررسی قیمت‌های ارائه شده در بازار نشان از آن دارد كه همچنان قیمت‌هایی كه برای آپارتمان‌های اجاره‌ای تعیین شده بسیار بالا است به طوری كه برای یك آپارتمان 75 متری در منطقه پونك ودیعه 15 میلیون تومانی و اجاره 700 هزار تومانی پیشنهاد شده است. 

همچنین در محدوده آیت‌الله كاشانی یك آپارتمان 60 متری با قیمتی معادل 8 میلیون تومان ودیعه و 520 هزاار تومان اجاره ماهانه عرضه می‌شود. 

برای یك آپارتمان 43 متری در منطقه قصرالدشت مبلغ 12 میلیون تومان ودیعه و 120 هزارتومان اجاره تعیین شده‌ است. 

یك آپارتمان 53 متری در منطقه تهران‌نو با ودیعه 20 میلیون و اجاره 240 هزار تومان اجاره داده می‌شود. 

در محدوده چهارراه ولیعصر برای یك آپارتمان 70 متری مبلغ 5 میلیون ودیعه و 500 هزار تومان اجاره پیشنهاد شده است و در محدوده طرشت مبلغ 30میلیون تومان ودیعه و 300 هزار تومان اجاره برای یك آپارتمان 95 متری تعیین شده است. 

در منطقه سه راه آذری برای یك واحد 45 متری با حمام و دستشویی مشترك مبلغ 7 میلیون ودیعه و 20 هزار تومان اجاره در نظرگرفته شده است و برای یك سوئیت 30متری در منطقه امام حسین 3 میلیون ودیعه و 220 هزار تومان اجاره تعیین شده است. 

در این راستا بررسی روند كار مشاوران املاك در بازار اجاره نشان می‌دهد كه بهتر بود مسوولان مربوطه ابتدا مشاوران املاك سطح شهر تهران و كرج كه تعدادشان كم نیست را از اجرای این قانون آگاه می‌كردند تا مردم در مراجعه به دفاتر مشاور املاك با جواب‌های سربالا و نرخ‌های نجومی روبه‌رو نشوند و مشاوران كه بنا به این قانون باید برای تعیین قیمت واحد‌های مسكونی، قرینه‌سازی انجام دهند نیز از چگونگی اجرای قانون اطلاع داشته‌ باشند. 

از سوی دیگر اگر چه عده‌ای معتقدند مالكیت محترم است و حرف، حرف مالك است اما در شرایط فعلی كه اجاره سهم بسیار بالایی در سبد هزینه خانوار دارد و قیمت آن روز به روز در حال بالا رفتن است، لازم است یك مرجع رسمی بر بازار اجاره نظارت داشته باشد. 
منبع خبر : تابناک