تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - شهر تاریخی لیبی در آستانه نابودی کامل

شهر تاریخی لیبی در آستانه نابودی کامل

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

شهر تاریخی سیرن در لیبی در آستانه نابودی کامل قرار دارد.

در شرایطی که در تاریخ 11 آوریل دکتر «ایرینا بوکووا» دبیرکل سازمان یونسکو در پیامی خواستار توقف درگیریهای نظامی در محوطه‌های تاریخی لیبی شده و از طرفین درگیری خواست با احترام به کنوانسیون حفاظت ازمیراث فرهنگی در زمان درگیریهای نظامی، نیروهای خود را از محوطه‌های تاریخی این کشور دور نگه داشته و منابع خبری نیز خبر داده‌اند که نیروهای سرهنگ قذافی از آثار تاریخی این کشور به عنوان انبار اسلحه استفاده می کنند، کارشناسان شرایط شهر تاریخی «سیرن» را بحرانی اعلام کرده‌اند.

شهر تاریخی سیرن، یکی از غنی‌ترین و زیباترین شهرهای تاریخی جهان است که بقایای آن در سال 1981 میلادی کشف شد. این شهر که حدود 2400 سال پیش بنا نهاده شده، شهری زیباست که آثاری را از سه تمدن مصر باستان، رم باستان و یونان باستان در خود جا داده و در روزهای اخیر اخبار زیادی از غارت آن به گوش رسیده که این شهر را در آستانه نابودی کامل قرار داده است.

سیرن در سالهای دور یکی از زیباترین شهرهای جهان باستان بوده و نقش زیادی در اعتلای فرهنگی جهان و توسعه‌ی فرهنگ شهرنشینی داشته است. هرچند در سال 365 پس از میلاد مسیح (ع) به دلیل وقوع زلزله‌ای سهمگین به شدت آسیب دید، ولی دوباره رونق خود را بازیافت. در این شرایط انقلابیون لیبی می‌گویند که نیروهای دیکتاتور لیبی برای در امان ماندن سلاحهای‌شان از حملات هوایی ناتو، آنها را در بناهای سه شهر تاریخی سابراسا، سیرن و لپتیس ماگنا مخفی کرده‌اند و اکنون آثار تاریخی این سه شهر مملو از هزاران سلاح به ویژه صدها راکت است.

این در حالی است که از حدود چهار ماه قبل عضویت لیبی در سازمان یونسکو به حالت تعلیق درآمده و منابع خبری نیز از تاراج شهر تاریخی «سابراسا» این کشور با آثاری از سه دوره تاریخی در طول ماههای گذشته خبر داده‌اند. شهر تاریخی سابراسا نیز که در سال 1982 در فهرست میراث جهانی سازمان «یونسکو» به ثبت رسیده، قدمتی چندهزارساله داشته و آثاری از فینیقی‌ها، فراعنه سیاه و رومیان را در خود جای داده است.

البته در روزهای نخستین ماه مارس و پس از انتشار خبر حمله قاچاقچیان آثار تاریخی به شهرهای تاریخی سیرن و لپتیس ماگنا لیبی، یکی از مسوولان سازمان آثار تاریخی این کشور اعلام کرد محوطه‌های تاریخی لیبی توسط نیروهای داوطلب مردمی حفاظت شده و هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

شهر تاریخی لپتیس ماگنا در سواحل لیبی نیز محل تولد یکی از امپراتوران تمدن روم باستان بوده و آثار تاریخی ارزشمندی ازجمله آمفی تأتر، حمام‌های مرمرین رومی و یک کلیسا را در خود جای داده است.