تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - پروانه مهندس‌ناظر با ریزش ابطال می‌شود

پروانه مهندس‌ناظر با ریزش ابطال می‌شود

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

اولین اظهارنظر وزیر درباره مهندسان‌ناظر ساختمان
پروانه مهندس‌ناظر با ریزش ابطال می‌شود


دنیای اقتصاد- علی نیكزاد ماه‌ها پس از وقوع چندین حادثه ساختمانی در تهران، اولین اظهارنظر خود را درباره نحوه برخورد با متخلفان ساختمانی، این‌طور مطرح كرد: «پروانه مهندسین ناظر دخیل در ریزش ساختمان باطل می‌شود.»

وزیر راه‌وشهرسازی –وزیر مسكن- كه پیگیری متخلفان ساختمانی اعم از سازنده، انبوه‌ساز، مهندس‌ناظر و حتی مجری و عوامل مدیریت شهری در حوزه اختیارات او تعریف شده، تاكنون موضع‌ صریح و هشدارگونه‌ای نسبت به ریزش ساختمان‌های در حال ساخت نداشته است.
وزیر حوزه مسكن، می‌تواند با اختیاراتی كه قانون به او داده، در مباحثی همچون نحوه نظارت مهندسان بر ساخت‌وساز، شناسنامه‌فنی كه محل اختلاف‌نظر شهرداری و سازمان‌ نظام‌مهندسی برای اجرا قرار دارد، دستمزد مهندسان‌ناظر، صلاحیت مجریان ساختمانی، مصالح‌ساختمانی بكار رفته، صلاحیت كارگران ساختمانی و انواع مواردی كه پتانسیل وقوع حوادث ساختمانی را بالا می‌برند، ورود مستقیم داشته باشد و درباره آنها تصمیم‌گیری كند. 
این در حالی است كه طی ماه‌های اخیر چندین مورد ریزش ساختمان مسكونی در مجاورت ساخت‌وسازها در شهر تهران اتفاق افتاده و هنوز پرونده یك مورد از آنها تعیین تكلیف نشده و هنوز مشخص نیست در این ریزش‌ها چه كسی مقصر است.
به نظر می‌رسد وزارت راه‌وشهرسازی باید به گونه‌ای قوانین موجود در ساخت‌وسازها را بازنگری كند تا بعد از هر حادثه مسیر شناسایی عوامل مقصر كوتاه باشد و خیلی زود مراجع مسوول، بتوانند نسبت به تنبیه عامل حادثه، احكام مناسب را صادر و اجرا كنند.
به‌طور قطع، یكی از موارد پیشگیری از حوادث، اقدام ضربتی و قانونمند و محكم برای برخورد با عاملان حوادث قبلی مشابه است.
علی نیكزاد در گفت‌وگو با خبرگزاری‌مهر در این باره اعلام كرد: مردم در ساخت مسکن، ناظری را از مهندسین انتخاب می‌كنند تا خیالشان به لحاظ خدمات فنی و مهندسی راحت باشد. حال این مهندس‌ناظر از لحظه گودبرداری تا اتمام کار بر روند فعالیت‌ها اشراف داشته و در این زمینه مسوولیت مستقیم دارد، البته ما تاکید کرده‌ایم که نظام‌مهندسی و شهرداری‌ها به موضوع ریزش ساختمان‌ها جدی‌تر نظارت داشته و پیگیری کنند و به گونه‌ای اقدام کنند تا ما شرمنده مردم نباشیم.