تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - آزادی اراضی تصرف شده تهران

آزادی اراضی تصرف شده تهران

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

مشاور حقوقی استاندار تهران گفت: از آغاز امسال تا کنون حدود 100 هکتار از اراضی که زمین خواران به طور غیرقانونی در تهران تصرف کرده بودند، آزاد شد.

ولی الله داوریان افزود : نخستین مرحله مبارزه با زمین خواری و آزاد سازی اراضی عمومی و دولتی امسال در منطقه خجیر تهران انجام شد. وی ادامه داد : بر اساس هماهنگی با مقامات قضایی و در اجرای احکام قضایی مراجع ذیصلاح، حدود 70 هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه خجیر که سرچشمه آب سد ماملو و آب شرب شهر تهران است، با مشارکت تمام دستگاه های ذیربط آزاد و حکم رفع تصرف با حضور مقامات قضایی و دستگاه های اجرایی اجرا شد. 
داوریان افزود : دومین مرحله در منطقه کن و سولقان است که تصرفات غیرقانونی در این منطقه شکل گرفته و ساخت و سازهایی انجام شده است. وی گفت: چند باب رستوران در بستر و حریم رودخانه احداث و چند قطعه اراضی ملی و زمین های در اختیار سازمان جهاد کشاورزی به طور غیرقانونی تصرف شده است که آزادسازی این اراضی در دستور کار است و در روزهای آینده انجام می شود. 
مشاور استاندار تهران، مرحله بعدی پاکسازی اراضی عمومی و دولتی را منطقه لواسانات تهران ذکر کرد و گفت: قرار است، حریم و بستر رودخانه جاجرود از تمام متصرفات و مستحدثات غیرقانونی که در آن ایجاد شده است، پاکسازی شود.

*صدور 40 حکم قضایی برای متصرفان اراضی ملی 
وی همچنین از صدور 40 حکم محکومیت کیفری برای افراد متصرف خبر داد و گفت : احکام حبس از 91 روز تا دو سال حبس برای متصرفان صادر شده است. داوریان افزود: احکام قضایی متصرفان همزمان با اجرای احکام قلع و قمع و رفع تصرفات اجرا می شوند. 
مشاور استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که چرا برخی مناطق به طور کامل پاکسازی نمی شوند؟ گفت: منطقه خجیر در یک مرحله آزادسازی شد اما ممکن است، عملیات پاکسازی در مناطق دیگر مانند کن و سولقان به دلیل ویژگی های جغرافیایی و شیب تند در جوار رودخانه شامل بستر و حریم، در چند مرحله انجام شود. وی با بیان این که امکان بکارگیری ماشین آلات راهسازی به طور گسترده در چنین مناطقی وجود ندارد، گفت: باید با رعایت همه جوانب و توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، به پاکسازی اقدام کرد. 
مشاور حقوقی استاندار تهران افزود: عملیات آزادسازی اراضی تصرف شده هر ماه در یک منطقه از تهران بدون هیچ گونه وقفه ای انجام می شود. وی گفت: نشست های متعددی با دستگاه های اجرایی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست به ریاست استاندار تهران برگزار و تدابیر و تمهیدات لازم برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و تصرفات غیرقانونی در چارچوب برنامه گسترده و حساب شده به کار گرفته شده است.