تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - تاثیر قیمت سیمان بر بازار ساخت‌ و ساز

تاثیر قیمت سیمان بر بازار ساخت‌ و ساز

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ‌ساختمانی زنجان، گفت: افزایش قیمت سیمان، امری طبیعی است و تأثیر چندانی بر بازار ساخت‌ و ساز ندارد.

رسول ارشدی اظهار کرد: بر اساس اعلام مسوولان، هر تن سیمان با افزایش 8 هزار و 800 تومانی قیمت مواجه شد که با در نظر گرفتن سود فروشنده و سایر عوامل می‌توان عنوان کرد که هر تن سیمان 10 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. وی تصریح کرد: افزایش قیمت سیمان را نباید با مسایل دیگر گره زد، هر چند که کارشناسان معتقدند این تصمیم در شرایطی باعث افزایش قیمت مسکن نیز می‌شود، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که در سال‌های گذشته نیز با افزایش قیمت سیمان مواجه بودیم که این امر تأثیر چندانی بر قیمت‌ها نگذاشت.

این فعال امور صنفی با بیان این‌که در سه ماهه نخست سال‌جاری 77 هزار تن سیمان در استان زنجان مصرف شده است، خاطرنشان کرد: سیمان، یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز است و به همین خاطر در چنین شرایطی که با افزایش نرخ آن مواجه می‌شویم، عده‌ای گمان می‌کنند که به بازار مسکن شوک وارد می‌شود، در حالی که اگر دقیق‌تر به موضوع توجه شود درمی‌یابیم که در مقایسه با نرخ سایر اقلام مورد استفاده در ساختمان، قیمت سیمان نرمال است. وی ادامه داد: باید عنوان کرد که در حال حاضر آرامش بر بازار مصالح ساختمانی شهر زنجان حاکم است و مصالح مورد نیاز هم به اندازه کافی در انبارها موجود است.

ارشدی به ضرورت کنترل بازار اشاره کرد و افزود: با توجه به این‌که مصالح دیگری همچون سیمان سهمیه‌بندی نیست، اما نظارت دقیق و مستمر در بازار وجود دارد تا عده‌ای با احتکار و یا اقدامات دیگر باعث کمبود مصالح در بازار نشوند. وی در پاسخ به این سوال که مصالح ساختمانی عرضه شده در بازار به‌ویژه سیمان تا چه حد استاندارد است، یادآور شد: نظارت بر استاندارد بودن محصول بر عهده اداره استاندارد است و فروشندگان فقط محصول را عرضه می‌کنند و در رابطه با استاندارد بودن کالا نیز دخالتی ندارند، هر چند معتقدیم با عرضه محصول استاندارد، کیفیت و ایمنی ساختمان‌ها افزایش می‌یابد.