تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - واگذاری صدور مجوز شن و ماسه

واگذاری صدور مجوز شن و ماسه

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

فرماندار شهرستان خلخال گفت: تفویض اختیار از سوی کمیته شن و ماسه استانداری اردبیل به فرمانداری‌ها برای صدور مجوز استخراج ضروری به نظر می‌رسد.

ذبیح‌الله عبداللهی اظهار داشت: صدور مجوز لازم با هدف برداشت شن و ماسه زیر 5 هزار مترمکعب برای رفاه حال اهالی این شهرستان باید از طرق کمیته شن و ماسه استانداری اعمال شده و اجرایی شود. وی گفت: مسئولان ذی‌ربط اگر در مقابل یک تخلف کوتاهی کنند مطمئنا افراد دیگری نیز اقدام به انجام کارهای غیرقانونی و ایجاد تاسیسات و یا ساخت و ساز در مسیر بستر رودخانه ها خواهند کرد. 
این مسئول با اشاره به اینکه دخالت‌های انسانی در طبیعت عامل افزایش خسارات سیل در شهرستان خلخال است توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیل بستر و حریم رودخانه ها و دره‌های طبیعی، چرای بیرویه و از بین بردن سطح پوشش گیاهی را از جمله این عوامل ذکر کرد. 
عبداللهی با اشاره به خسارات سنگین وارده به روستاهای بخش شاهرود خلخال در جریان بارندگی و سیلاب اوایل تیر ماه امسال خواستار تلاش مسئولان عضو مدیریت بحران خلخال برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر دره‌ها و رودخانه‌های طبیعی، ایجاد سدهای تاخیری آب و توسعه صنعت آبخیزداری برای کاهش میزان خسارات ناشی از سیلاب و طغیان رودخانه‌های منطقه شد. وی همچنین بر لزوم پرهیز شهرداری‌ها و دهیاری‌های این شهرستان از صدور پروانه ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌های شهری و روستایی این شهرستان تاکید کرد. 
فرماندار خلخال اضافه کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نباید در این امر قصور داشته باشند چرا که هرگونه ساخت و ساز در این مجموعه‌ها می‌تواند آسیب‌های بعدی را به دنبال داشته باشد که جبران آن سخت است. وی گفت: امروز تخریب جنگل‌ها و فضاهای طبیعی سبب وارد آمدن خسارات هنگفت شده است به طوری که فرسایش و طغیان رودخانه‌ها نیز از همین بی‌توجهی‌ها ناشی می‌شود.