تبلیغات
اخبارآنلاین سیویلتکت - بهره برداری از یک خط تولید میلگرد

بهره برداری از یک خط تولید میلگرد

 

نوشته شده توسط:اخبارگوی سیویتکت

بهره برداری از خط تولید میلگرد 800 هزار تنی آریان فولاد در شهرستان بویین زهرا با حضور سرپرست وزارت صنایع و تعدادی از مسوولان محلی آغاز شد.

با راه اندازی خط تولید مقاطع گرد 800 هزار تنی شرکت آریان فولاد به عنوان یکی از مهمترین تولید کنندگان مقاطع فولادی در داخل و خارج از کشور ظرفیت اسمی این واحد تولیدی به یک میلیون و 400 هزار تن می رسد. در این خط تولید بیش از یک هزار و 780 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. 
مهدی غضنفری در مراسم افتتاح این خط تولید، با تاکید بر اینکه توان تولید داخلی در حوزه فولاد و محصولات فولادی پاسخگوی نیاز کشور نیست و بخشی از نیاز بازار مصرف از طریق واردات تامین می شود، از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حلقه های بالادستی کارخانجات فولاد و میلگرد دعوت کرد. وی ظرفیت نصب شده فولاد تا پایان سال جاری را 20 میلیون تن اعلام کرد و گفت: این در حالی است که ظرفیت فولادی کشور تا آن زمان 29 میلیون تن خواهد بود که بیانگر کمبود 9 میلیون تنی تولید فولاد کشور است. 
سرپرست وزارت صنایع و معادن اضافه کرد: به نظر می رسد بخش عمده سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در حلقه آخر صنعت فولاد دارند، اما اگر توجه خود را به حلقه های اول معطوف کنند در شرایط بهتری می توانیم کمبودها را جبران کنیم. به گفته غضنفری نرخ رشد محصولات فولادی کشور در سال های 88 و 89 به ترتیب 14 و 12 درصد بوده است که برای ایجاد توازن میان تولید فولاد و محصولات فولادی باید این رقم به طور میانگین 20 تا 25 درصد رشد برسد. 
سرپرست وزارت صنایع و معادن همچنین گفت: تولید سنگ آهن در آغاز سال 1384 حدود 15 میلیون تن بود که هم اکنون این رقم به 27 میلیون تن رسیده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملیاتی شدن طرح توازن در وزارت صنایع و معادن از سرمایه گذاران خواست تا در بخش تامین خوراک کارخانجات برای کمک به صنایع بالا دستی اهتمام ویژه بورزند. 
غضنفری در ادامه، سه بسته حمایت وزارت صنایع و معادن همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را خط اعتباری انرژی ، بازسازی و تکمیل مواد ترکیبی و تولید انرژی با استفاده از بنگاه های تولیدی برشمرد. غضنفری اضافه کرد: تاکنون شش هزار بنگاه برای بهره مندی از خط اعتباری انرژی ثبت نام کرده اند که از این تعداد سه هزار و 400 واحد در مجموع یک هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند. 
به گفته سرپرست وزارت صنایع و معادن در نشست اخیر مسئولان این وزارتخانه با رئیس جمهوری مقرر شد 30 میلیارد دلار برای حمایت از تولید اختصاص یابد که از این رقم 10 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی و 20 میلیارد دلار از محل منابع بانکی به این امر اختصاص خواهد یافت. از دیگر طرح های توسعه نورد آریان فولاد، ذوب آهن آلیاژی پیشرفته 200 هزار تنی می باشد که با یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، پیش بینی شده در سالجاری از پیشرفت فیزیکی بیش از 70 درصد برخوردار شود.